poniedziałek, 2 grudnia 2013

Wino

Lubię je pić. Wiem, że najbardziej lubię CAVA i PROSECO (zwłaszcza z serami)  ale nie zawsze wiem jak dobrać wino do potrawy lub jakie kupić na prezent. Jestem totalnie odporna na wiedzę o winie. Nie ważne ile warsztatów odbędę, ile wina wypije, moja wiedza o tym napoju Bogów ogranicza się do tego czy mi smakuje czy nie. Niestety wszelkie informacje na różnych stronach są dla mnie nie przyswajalne, zbyt nadęte albo za proste. Nie dogodzisz. 

Dlatego zaprzyjaźniłam się ostatnio z SOLOVINO. Oni tak samo jak ja lubią wina. Wypili każde, które mają w portfolio i też mogą powiedzieć czy im smakuje czy nie. Na szczęście nie są odporni na wiedzę i chętnie się nią dzielą w sposób dla mnie najlepszy: odpowiadają na każde zadane pytanie nie powodując, że czuję się przy tym zażenowana. Sami poczytajcie.


Dlaczego cały ten temat z winami jest taki mocno skomplikowany?

SOLOVINO: Może nie skomplikowany a złożony. Jego złożoność wynika z wielości regionów, apelacji, szczepów, kupaży, smaków, roczników itd., różnych podejść do jego produkcji przez poszczególnych winiarzy oraz zmieniających się mód, trendów i upodobań. Faktem jest, że czasami tematom winnym brakuje odrobiny tzw. „luzu” który mógłby sprawić, że materia stanie się łatwiejsza w odbiorze.

Od jakiej ceny najniższej można kupić wino i nie martwić się, że pijemy jakiś związek chemiczny?

SOLOVINO: Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. W polskich sklepach zdarzają się wina kiepskiej jakości zarówno przy cenie na poziomie kilkunastu jak i kilkudziesięciu złotych. Można przyjąć jednak, że bardzo trudno jest znaleźć wino przyzwoitej jakości z ceną mocno poniżej 25 złotych. Wiele zależy od podejścia jakie przyjął dany importer. W naszym przypadku, motto jakim się kierujemy brzmi: „przekonujemy jakością, przekonujemy ceną”, przy takim podejściu do importu staramy się zaoferować naszym Klientom wina bardzo dobrej jakości przy rozsądnej cenie. Wybieramy najlepszych winiarzy a wytwarzane przez nich trunki testujemy osobiście. Dowodem na to, że w naszych staraniach osiągamy sukcesy, niech będzie recenzja dwóch win z naszej kolekcji:

http://winicjatywa.pl/2013/12/02/monti-montepulciano-dabruzzo-colline-teramane-senior-2007-solovino/

Po czym poznać w sklepie dobre wino, jak mam je wybrać?

SOLOVINO: Najpierw musimy zawęzić pole poszukiwań, określić podstawowe parametry wina, tzn. barwa (białe, różowe, czerwone) oraz smak (wytrawne, półwytrawne, półsłodkie, słodkie). Dobrze jest również określić sobie poziom cenowy. Następnie patrzymy na etykiety, im prostsza i bardziej elegancka tym większe szanse na to, że wino będzie dobrej jakości. A teraz czas na lekturę tego co jest na etykietach, tych z przodu i tych z tyłu butelek. Powinniśmy tam szukać informacji nt. szczepu winorośli, apelacji, kraju pochodzenia i miejsca butelkowania. Wino butelkowane w miejscu jego pochodzenia z jasno określonymi pozostałymi cechami dobrze rokuje.

Czy o tym, że wino jest dobre decyduje zawsze cena?

SOLOVINO: Wino dobre to takie które nam smakuje, niezależnie od jego ceny.

Czy w każdym winie są siarczany?

SOLOVINO: Tak, jednakże w różnym stopniu stężenia. Ze swojej strony w takich przypadkach polecamy wina organiczne z certyfikatem, inaczej zwane winami BIO.

Jakie wina polecicie dla osób, które nie piją wina właśnie przez to,
że odczuwają siarczany?

SOLOVINO: Niestety nie istnieją wina całkowicie pozbawione siarczynów. Radzimy szukać takich, które zawierają najniższy ich poziom.

Dlaczego po winie ma się kaca?

SOLOVINO: Wszystko co w nadmiarze, może zaszkodzić. Odrębną sprawą są bóle migrenowe, które mogą wystąpić u niektórych osób po wypiciu niektórych win ale jak dotąd nie ma jednoznacznych wyników badań co jest tego powodem. Wszystkie teorie w tej sprawie to raczej hipotezy.

Czy to prawda, że lampka wina dziennie dobrze wpływa na zdrowie? Każdego wina?

SOLOVINO: Wiele badań wskazuje na pozytywny wpływ wina na nasze zdrowie. Musimy jednak pamiętać o dwóch podstawowych zasadach: umiar i bardzo dobra jakość. Wino złej jakości może przynieść więcej szkody niż pożytku dla naszego zdrowia.

Jakie wino to jest dobre wino?

SOLOVINO: To jest odczucie bardzo subiektywne. Wino danego rodzaju dla jednej osoby może być winem bardzo smacznym a dla innej nienadającym się do picia. Najważniejsze abyśmy wybierali wina dobrej jakości, poszukiwali takich win z takich regionów, wytwarzanych z takich szczepów, które nam najbardziej smakują. Miejmy swoich ulubionych producentów ale nie bójmy się odkrywać nowych. Zawsze stawiajmy jednak na jakość.

Czy do każdej potrawy można dobrać wino? Jak to zrobić?

SOLOVINO: Nie tak dawno łączenie wina z zupą było postrzegane jako coś wyjątkowo egzotycznego a zasady łączenia potraw z winem były dość sztywne i ograniczone.  Obecnie w zakresie doboru wina do potraw obowiązuje dużo większa swoboda. Można przyjąć, że istnieją w tym zakresie dwie podstawowe reguły: pierwsza głosi, że wino powinno wyraźnie kontrastować z daniem a druga, zupełnie sprzeczna z pierwszą, że potrawa powinna się z winem komponować. Naszym zdaniem, jak w każdym tego typu przypadku, najważniejszy jest zdrowy rozsądek i kilka podstawowych zasad:

wina białe i różowe wytrawne - do ryb, białych mięs, wędlin oraz delikatnych serów i sałatek;

wina białe półwytrawne - do ryb, białego mięsa, cielęciny, kurczaków, indyków, pasztetów, a także niektórych grzybów;

wina białe i różowe półsłodkie oraz słodkie – do deserów;

lekkie wina czerwone - do makaronów, ryb smażonych lub w sosie, lżejszych czerwonych mięs, wędlin i delikatnych serów;

dojrzałe wina czerwone - do czerwonych mięs i dziczyzny oraz ostrzejszych serów.

Nie bójmy się jednak eksperymentować, oczywiście w granicach zdrowego rozsądku J

Czy można winem zepsuć potrawę?

SOLOVINO: Oczywiście, zarówno w sytuacji gdy wyjątkowo nietrafnie zestawimy wino z daniem oraz gdy wino jako składnik potrawy będzie nieodpowiednio dobrane.

Jak, w najprostszy sposób zaprzyjaźnić się z tematem win?

SOLOVINO: Trochę poczytać, trochę posłuchać, dużo doświadczać i eksperymentować.

O co chodzi z tym oddychaniem, czy każde wino powinno oddychać przed podaniem?

SOLOVINO: Niektóre czerwone wina, szczególnie te starszych roczników, wymagają aby przed konsumpcją pozwolić im pooddychać, czyli pozostawić otwarte na pewien czas, zazwyczaj jest to kilkadziesiąt minut. Zabieg ten pozwala na podniesienie, uwypuklenie walorów smakowych i zapachowych wina.  Czasami proces napowietrzania wspomagany jest poprzez przelanie wina do karafki, co pozwala winu na większy kontakt z powietrzem i skuteczniejsze oddychanie.

W jakiej temperaturze podaje się jakie wino?

SOLOVINO: Odpowiednia temperatura dla win czerwonych to przedział między 13 a 18°C (im wino młodsze i lżejsze, tym powinno być chłodniejsze). Wina białe i różowe podajemy  w przedziale: 8-12°C. Jeśli chodzi o wina musujące, właściwa temperatura to ok. 6°C.

Jakie wino jest idealne na prezent dla kogoś?


SOLOVINO: Proponujemy w pierwszej kolejności odkryć upodobania danej osoby a obok  tego stosować zasady opisane wyżej.


Jeżeli macie jeszcze jakieś pytania, śmiało, zadawajcie!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz